یک درنگ کوتاه:درگذشت استاد مشفق کاشانی


استاد حمید سبزواری:

بعد از شنیدن خبر درگذشت مشفق «پشتم شکست». از شنیدن خبر فوت مشفق کاشانی خیلی متاثر شدم و پشتم شکست. شب گذشته بعد از شنیدن خبر در گذشت ایشان به منزل ایشان رفتیم و کسی در منزل نبود.  از شنیدن این خبر خیلی متاثر شدم و پشتم شکست. از ابتدای انقلاب با هم بودیم، با مرحوم اوستا، مرحوم شاهرخی و مرحوم مشفق. مشفق کاشانی مانده بود و امیدم به وی بود که بعد از اینکه این خبر را شنیدم بسیار ناراحت شدم. 

حسین اسرافیلی:

مرحوم مشفق نزدیک به9 دهه زندگی کرد و پبش از 7 دهه از زندگی‌اش را فقط با شعر سر و کار داشت. به طوری که در 17 سالگی ترکیب بند محتشم را تضمین کرد.ماجرای این تضمین به بیماری سختی بر می‌گردد که در سن 16 سالگی دچارش شده بود و پدر و مادرش به او گفته بودند تو اسمت عباس است به خود حضرت عباس(ع) توسل کن و شعری بسرا که اتفاق عنایت حضرت شامل حال ایشان شد و هم بیماری‌اش خوب شد و هم شعر خوبی سرود. استاد مشفق آثار بسیار فاخری پدید آورده است و به عنوان استاد و پیشکسوت مطرح بعد از انقلاب همراه با مرحوم اوستا، شاهرخی و خانم صفارزاده در حوزه هنری پناهگاه و مربی و آموزنده بسیاری از نکات شعری به شاعران بود و الگوی همه در شعر و رفتار و منش و از سوی دیگر تعهد به امام و انقلاب و آرمان‌ها بود. 

شاعر اهل بیت علیهم السلام مسعود نوروزی راهی حجت الاسلام مسعود نوروزی راهی
مسعود نوروزی راهی:

من درباره استاد مشفق چه بگویم.کتاب نقشبندان غزل ایشان که به اندازه عمر من سن و سال دارد را ببینید.هم پخته است و هم خاص!ته مایه های هندی دارد اما نمایه قرن 14 است. یعنی هر کس آن کتاب ایشان  که در سال 65 تازه از چاپ در آمده بود را به دست می گرفت و غزل های آن را می خواند،با وجود اسلوب بندی و واژگان قدیمی آنها، حرف و دغدغه همین روزگار و مردمان معاصر را در آن شعرها می دید.یعنی لباس شعر او ریشه در گذشته داشت ولی کالبدش امروزی بود.این ممارست بسیار می طلبد آقا!ممارست بسیار!

/ 0 نظر / 139 بازدید